• امروز پنج شنبه ششم آبان 1400 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

پاسخ به سوالات متداول

سامانه مدیریت خدمات دولت

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

افزایش شاخص بهره وری با استفاده از روش های نوین علمی

افزایش شاخص بهره وری با استفاده از روش های نوین علمی

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی گفت:افزایش شاخص بهره وری موقوفات در سایه روش های نوین علمی امکان پذیر است.

 دوشنبه 19 مهر 1400   22  0      

به گزارش روابط عمومی اوقاف استان مرکزی؛حجت الاسلام عبدالله واحدی در دیدار با مسوولین مجموعه جهاد دانشگاهی استان مرکزی و خبرگزاری ایسنا هدف از این بازدید را هم‌افزایی برای راهبری و به انجام رساندن ایده‌ها و طرح‌ها برشمرد.

وی حمایت از طرح های دانش بنیان را یکی از سیاست های سازمان اوقاف برشمرد و گفت: طرح هایی که شرکت هایی دانش بنیان ارائه میدهند می تواند به رفع خلاها کمک می کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی بیان کرد: سازمان اوقاف در تعاریف و رویکردهای جدید به دنبال افزایش شاخصه بهره وری موقوفات بوده و در صدد است تا با توجه به نوع کاربری موقوفه و نیت واقفین با دید علمی و مشاوره ای با کمک شرکت های دانش بیان و مجموعه های علمی اهداف خود در خصوص افزایش شاخصه بهره وری موقوفات را پیش ببرد.

حجت الاسلام واحدی اضافه کرد: یکی از اقداماتی که برای ارتقای شاخص بهره وری موقوفات پیگیری و انجام شده طرح اقدام ملی مسکن است که برخی موقوفات به سمت رفع نیازهای جامعه در خصوص کمبود مسکن هدایت شده است.

وی با بیان اینکه 70 هکتار زمین که 20 سال هیچ درآمد و منفعتی نداشته است با کمک و مساعدت های مدیران استان به محدوده شهری اضافه شد ادامه داد: این اقدام هم باعث شد که ارزش افزوده آن افزایش یابد و هم اینکه برای ساخت مسکن مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی تاکید کرد: نگاه سازمان اوقاف پیوند بین وقف نامه ها و رعایت مقررات با موضوعات و مقوله های علمی است تا موقوفات بیشترین بهره وری را داشته باشند.

حجت الاسلام واحدی ادامه داد: ازدواج و اشتغال جوانان، بهداشت و درمان، بحث های علمی و پژوهشی، مباحث فرهنگی و... اولویت هایی مهم استان است که در کنار وقف های جدید تعریف شده و به واقفین گرامی پیشنهاد می شود تا در صورت تمایل نیات خوب را در راستای کمک به نیازهای استان وقف کنند.

وی با بیان اینکه اداره اوقاف و امور خیریه به واقفین مشاوره های لازم را می دهد افزود: برخی از واقفین با توجه به نیت و موضوعی که مد نظر دارند وقف خود را انتخاب می‌کنند که در این خصوص اوقاف نمی‌تواند نظر پیشنهاد خاصی را مطرح کنند اما گاهی واقف برای موقوفه خود درخواست مشاوره و کمک می کند که در این راستا اوقاف پیشنهادات خود را با توجه به شرایط و نیاز جامعه ارائه می‌دهد و واقف نیز در صورت تمایل یکی از پیشنهادات را انتخاب می‌کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با بیان اینکه مشکلاتی در خصوص بخش اوقافی بازار اراک وجود دارد بیان داشت: نیت واقف در موقوفه ها مشخص است و درامد حاصل از موقوفات نباید در جای دیگری هزینه شود اما هیچ مبلغی از سوی کسبه بازار اراک پرداخت نشده تا بتوان برنامه ریزی برای بازار کرد.

حجت الاسلام واحدی بیان داشت: بخش هایی از بازار تاریخی اراک وقفی است اما یکی از مشکلات سر راه، بحث سرقفلی مغازه هاست که کسبه با اوقاف بر سر این موضوع در 10 سال گذشته به اختلاف خورده و تا کنون مبلغی به اوقاف پرداخت نکردند تا بتوانیم برای مرمت و ساماندهی بازار اقدامی انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون جلسات متعددی برای تعیین تکلیف این با کسبه و هیات امنای بازار اراک برگزار شده اما تاکنون هیچ نتیجه ای نداشته است و به ناچار از طریق حقوقی و قانون ورود کردیم تا دستگاه قضا موضوع را مشخص کند البته اسناد و مدارک نشان می دهد ادعای کسبه بازار مبنی بر حق سرقفلی درست نیست که باید در این خصوص تعیین تکلیف شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با اشاره به اقدامات خوب جهاد دانشگاهی بیان داشت: راه اندازی مراکز مشاوره و مراکز تخصصی درمان ناباروری یکی از اقدامات جهاددانشگاهی است که نشان از افق دید گسترده این نهاد علمی دارد و امیدواریم با افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی و با بهره گیری از ایده ها علم و عمل توأمان شود و شاهد موفقیت های روزافزون باشیم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار