• امروز دوشنبه یازدهم اسفند 1399 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

تلاش دستگاه قضایی در جلوگیری از موقوفه خواری قابل تقدیر است

تلاش دستگاه قضایی در جلوگیری از موقوفه خواری قابل تقدیر است

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی گفت:تلاش دستگاه قضایی در صیانت از منافع ملی به خصوص جلوگیری از موقوفه خواری قابل تقدیر است.

 سه شنبه 30 دی 1399   24  0      


به گزارش روابط عمومی اوقاف،حجت الاسلام عبدالله واحدی عصر سه شنبه در دیدار با حجت الاسلام عبدالمهدی موسوی رئیس کل دادگستری استان مرکزی افزود:در سال های اخیر هماهنگی هایی بین دستگاه قضایی و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی ایجاد شده که این مهم میزان موقوفه خواری را به صورت چشمگیر کاهش داده است .
وی ادامه داد:استان مرکزی میزبان ۲۷۸ بقعه متبرکه است که تبدیل این فضاهای معنوی به قطب های فرهنگی در راستای تقویت بنیه دینی و مذهبی اقشار مختلف جامعه به خصوص جوانان و نوجوانان در دستور کار اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی قرار دارد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی اظهار داشت:مراکزی موسوم به (افق)در بقاع متبرکه استان راه اندازی شده که شناسایی نیازمندان منطقه و جذب کمک های حمایتی از خیران برای این قشر از جامعه یکی از مهم ترین مسئولیت های این مراکز است که در سال های گذشته کارنامه ی درخشانی در این خصوص داشته اند.
وی بیان کرد:۲۷ هزارو۲۵۳رقبه در استان مرکزی به ثبت رسیده که مهم ترین این رقبات مربوط به حاج آقا محسن اراکی و فرمانفرما می باشد.
حجت الاسلام واحدی گفت:اداره تحقیق این نهاد با تمام ظرفیت فعالیت رقبات را زیر نظر داشته و اگر چه در گذشته گزارش هایی مبنی بر کم کاری متولیان برخی موقوفات به گوش می رسید اما با فعایت مضاعف اداره تحقیق درصد تخلفات در این حوزه به حداقل ممکن رسیده است.
وی افزود:برخی موقوفات به صورت پذیره به افراد حقیقی واگذار شده که این افراد در نقل و انتقال اسناد از پرداخت حقوق وقفی خود خودداری کرده اند که به روزرسانی اجاره نامه و توافق با مالکین و اوقاف بدون طرح دعوی از سه سال گذشته در دستور کار قرار دارد.
واحدی بیان کرد:سامانه پیامکی اطلاع رسانی به مستاجرین اوقاف و امور خیریه استان مرکزی فعال شده که بعد از ارسال پیامک تاکید برای پرداخت حق وقف ،اظهار نامه های وقفی به افراد صادر می شود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی توزیع ۲۵ سری جهزیه بین نوعروسان نیازمند،۱۳۰۰ بسته تحصیلی به دانش آموزان نیازمند،۳۰ هزار بسته معیشتی در قالب رزمایش کمک مومنانه ،توزیع ۲۹۷ هزار عدد ماسک،اعزام ۴۶۲ نفر در قالب گروه های جهادی به مناطق محروم را از مهم ترین اقدامات این اداره کل در یکسال گذشته عنوان کرد.
وی ادامه داد:سال گذشته بیش از یکصد نفر از شهروندان استان مرکزی مشکلات خود را از طریق سامانه سامد با مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در میان گذاشتند که در سال جاری با پیگیری های انجام شده مشکلات مردم با این اداره کل کاهش صد در صدی داشته است.
حجت الاسلام واحدی خاطر نشان کرد:با تدوین و اجرای برنامه های فرهنگی ،مشارکت مردم در برنامه های اوقاف به خصوص در وقف های جدید پیشرفت چشمگیری داشته به طوری که در سال جاری ۵۰ وقف جدید در استان مرکزی به ثبت رسیده است.
وی تصریح کرد:چشم انداز اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی افزایش درآمد موقوفات با هدف مشارکت در حل مشکلات اقتصادی جامعه است که در این راستا برنامه هایی از قبیل مشارکت در طرح مسکن ملی،احداث نیروگاه های خورشیدی،اختصاص زمینی برای استقرار صنوف مزاحم و اختصاص زمینی برای ساخت شهرک ترافیک،ساخت گلخانه مدرن،ساخت پروژه های مسکونی در بام ساوه ،تدوین شده است.
حجت الاسلام واحدی اختصاص یک شعبه ویژه مخصوص رسیدگی به پرونده های موقوفه در شهرهای ساوه و شازند و اختصاص شعبه تخصصی وقف در دادگاه تجدید نظر را از رئیس کل دادگستری استان مرکزی خواستار شد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار