• امروز یک شنبه بیست و چهارم شهریور 1398 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

آیین کهن نخل گردانی روستاهای چشمه پهن و تکیه  برگزار شد

آیین کهن نخل گردانی روستاهای چشمه پهن و تکیه برگزار شد

آیین ۲۰۰ ساله نخل گردانی روستاهای چشمه پهن و تکیه از توابع شهرستان شازند در روز تاسوعای حسینی برگزار شد.

 چهارشنبه 20 شهریور 1398   31  0      

به گزارش روابط عمومی اوقاف،مردمان روستای چشمه پهن با شور و حال حسینی و به صورت گروهی سپیده دم روز تاسوعا از میدان اصلی روستا حرکت کرده و نخل قدیمی روستای خود را دست به دست و شانه به شانه به سمت روستای تکیه حرکت داده ،سپس مسیر صعب العبور ۸ کیلومتری حد فاصل این دو روستا را که بخشی از این مسیر به کوه منتهی می شود را عبور کرده و نخل را با استقبال اهالی روستای تکیه وارد این روستا می کنند.
مردم روستای تکیه که از پیش به استقبال اهالی روستای چشمه پهن آمده اند از نزدیکی های روستا نخل را تحویل گرفته و پس از گرداندن در کوچه های روستا به بقعه امامزاده ابوالقاسم (ع)برده و در این مکان مقدس به سینه زنی و عزاداری می پردازند.
پس از صرف صبحانه در امامزاده ابوالقاسم (ع)مردم روستای تکیه به رسم ادب نخل را به دوش گرفته و میهمانان خود را به سمت روستای چشمه پهن بدرقه کرده و پس از طی مسیر کوه نخل را تحویل اهالی روستای چشمه پهن داده و اهالی روستا به سمت روستای خود باز میگردند.
به گفته بزرگان و محاسن سفیدان هر دو روستا این آیین قدمتی ۲۰۰ ساله داشته که سینه به سینه به نسل های بعد منتقل شده است.
این آیین هر ساله در سپیده دم تاسوعا با شور و حال خاصی اجرا می شود که علاوه بر به جا آوردن مناسک معنوی و مذهبی نقش مهمی در اتحاد و یکپارچگی مردم دو روستا دارد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار