• امروز جمعه یکم شهریور 1398 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

گزارش عملکرد ۹ ماهه واحد کشاورزی بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان مرکزی

گزارش عملکرد ۹ ماهه واحد کشاورزی بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان مرکزی

تولید بیش ۱۴ هزار و ۲۳۰ تن انواع محصولات زراعی در سال،توسط واحد کشاورزی بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان مرکزی

 پنج شنبه 18 بهمن 1397   69  0      


به گزارش روابط عمومی اوقاف،
علی یار محمدی ،مدیر مزرعه به خبرنگار اوقاف در اراک گفت:این موسسه در سال ۱۳۷۷ حدود یک هزار و دویست هکتار از اراضی کشاورزی ناهموار و سنتی و غیر مکانیزه موقوفه فرمانفرما را از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی تحویل گرفته و با جذب نیروهای فنی و کارگری ،ضمن ایجاد اشتغال زایی نسبت به مکانیزه نمودن کشاورزی موجود اقدام نموده است.
وی افزود :طی این سالها اقدامات موثری در زمینه کشاورزی توسط بنیاد توسعه و عمران صورت گرفته که از جمله این فعالیت ها می توان به ایجاد طرح های آبیاری تحت فشار کلاسیک ثابت در سطح یک هزار و دویست هکتار از محل اعتبارات یارانه دار تبصره ای سفر مقام معظم رهبری به استان مرکزی و اعتبارات داخلی با عنوان بزرگترین طرح آبیاری بارانی در استان مرکزی و بهره وری بهتر از منابع بخشی آبهای زیرزمینی،برقی کردن چاههای آب و استفاده از نیروی برق به جای سوخت گازوئیل ،افزایش ۳ تا ۴ برابری تولید محصولات کشاورزی،ایجاد کمربند سبز در حاشیه شهر صنعتی اراک با کشت درختان میوه و محصولاتی مانند یونجه و ...که تا حدی در تصفیه هوای آلوده اراک موثر بوده است و شروع تولید نهال درختان مثمر در سطح وسیع می توان اشاره کرد.
یار محمدی خاطر نشان کرد:بخش کشاورزی با تولید بیش از ۱۴ هزار و ۲۳۰ تن انواع محصولات زراعی در سال و تامین بخش عمده ای از نهاده های مورد نیاز واحد دامپروری بنیاد می تواند محور توسعه اقتصادی موسسه قرار گیرد که این موضوع مستلزم حمایت بیشتر مسئولان و بهره گیری بیشتر از ظرفیت ها و امکانات و استعدادهای موجود در این بخش است.
وی با اشاره به جزئیات اراضی واحد کشاورزی ادامه داد:کل اراضی مزرعه بنیاد دارای وسعتی به مساحت ۱۲۴۰ هکتار است که به اراضی ۳۳۰ هکتاری پایین جاده گاوخانه ،اراضی ۵۹۶ هکتاری بالای جاده گاوخانه ،اراضی ۱۴۴ هکتاری منابع طبیعی و اراضی ۱۷۰ هکتاری دیمزار و همچنین اراضی ۸۰ هکتاری موقوفه بیک لیک تقسیم می شوند.
یارمحمدی اراضی ۸۰ هکتاری موقوفه بیک لیک را شامل ۵۰ هکتار سطح زیر کشت و ۲۵ هکتار غیر قابل کشت دانست و بیان کرد:۵ هکتار آن ساختمان های ویلایی ،پارکینگ ادوات و باغات انگور است.
وی همچنین با اراضی ۱۷۰ هکتاری فاقد موتور آب نیز اشاره کرد و گفت:این اراضی در جاده طرمزد و مجاور گاوداری ۲۵۰ راسی واقع شده است این اراضی به علت عدم وجود چاه آب در این منطقه امکان کشت آبی وجود ندارد ودر هر سال زراعی در بخشی از این اراضی کشت گندم دیم انجام می شود.
یار محمدی در بخش دیگری از سخنانش به کشت محصولات پاییزه اشاره کرد و گفت:محصولات پاییزه شامل،جو با تولید ۱/۹۷۷/۰۲۰کیلوگرم، کلزا با تولید ۲۸۹ /۴۵۵کیلوگرم و ...است که بعد از کاشت محصولات عملیات داشت شامل آبیاری ،کودپاشی و سم پاشی انجام می شود.
وی اضافه کرد : کلیه عملیات کاشت و داشت توسط نیروهای کارگری مزرعه شامل راننده های تراکتور و آبیاری با استفاده از ادوات و تجهیزات موجود با نظارت مستقیم مسئول بخش کشاورزی و کارشناس بخش کشاورزی انجام می شود.
یارمحمدی محصولات بهاره را شامل ذرت علوفه ای با تولید ۴/۰۷۳/۲۰۰کیلوگرم ،سیب زمینی با تولید ۱/۵۹۶/۹۹۵کیلوگرم،ذرت شیرین با تولید۶۵۱/۱۳۵کیلوگرم،چغندرقند با تولید۱/۲۰۰/۰۰۰کیلوگرم،یونجه با تولید ۱/۶۸۷/۹۶۰کیلوگرم،بذر گل گاوزبان با تولید ۴۷۰ کیلوگرم،آویشن با تولید ۸۰کیلو گرم ،بادرنجبویه با تولید ۲۳۰ کیلوگرم دانست و ادامه داد: در زمینه محصولات بهاره به موفقیت های چشمگیری در زمینه برداشت محصولات رسیده ایم و ادامه داد:بعد از کاشت عملیات داشت شامل آبیاری ،کودپاشی و سم پاشی انجام می شود که عمده آن در فصل تابستان است و بعد از آن عملیات برداشت صورت می گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به محصولات فرعی نیز اشاره کرد و گفت:محصولات فرعی شامل دسته ای از محصولات هستند که جزء اهداف اصلی تولید نبوده بلکه تولید آنها همواره محصولات اصل غیر قابل اجتناب بوده و در مقایسه با محصولات اصلی از ارزش ناچیزی برخوردارند که عبارتند از ذرت شیرین و کاه و جو می باشد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار