• امروز جمعه سوم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بازدید نماینده ولی فقیه وسرپرست سازمان اوقاف کشور ازامامزادگان 72تن ساروق-اراک

بازدید نماینده ولی فقیه وسرپرست سازمان اوقاف کشور ازامامزادگان 72تن ساروق-اراک

بازدید نماینده ولی فقیه وسرپرست سازمان اوقاف کشور به همراه رئیس بنیاد توسعه عمران موقوفات ازامامزادگان 72تن ساروق-اراک

 شنبه 27 خرداد 1391   1079  0      

 
بازدید نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه كشور از روند طرح های عمرانی امامزادگان 72 تن ساروق.
نماینده ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف و امور خیریه كشور به همراه رئیس بنیاد توسعه عمران موقوفات کشور و تنی چند از مسئولان استان مرکزی از روند اجرای طرح های عمرانی بقعه متبركه امامزادگان 72 تن و مكان حافظ قرآن شدن كربلایی كاظم كریمی در شهر ساروق بازدید نمود.
در این بازدید نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه كشور گفت: احیا و ترویج سنت حسنه وقف نیاز به فرهنگ سازی و تبلیغات همه جانبه دارد.
حجت الاسلام علی محمدی در بازدید از بقعه متبركه امامزادگان 72 تن و مكان حافظ قرآن شدن كربلایی كاظم كریمی در شهر ساروق افزود: هشت هزار بقعه در كشور وجود دارد كه در بیش از سه هزار نقطه از آن فعالیت های عمرانی در حال انجام است.
وی اضافه كرد: بخشی از درآمد موقوفات در مراسم های عزاداری، كمك به فقرا و مستمندان، ایتام و ازدواج جوانان هزینه می شود.
نماینده ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف و امور خیریه كشور بیان كرد: همكاری مردم به ویژه افراد متدین در بهره برداری صحیح از موقوفات، اطلاع رسانی مردم به سازمان اوقاف برای استیفای حقوق موقوفات، شناسایی موقوفاتی كه سال ها معطل مانده و استفاده نشده است و همچنین حمایت و دستیابی از سازمان برای حقوق موقوفات از انتظارات سازمان اوقاف از مردم است.
حجت الاسلام علی محمدی، خواستار احیای سنت حسنه وقف و اصلاح نگرش در مورد آن با كمك حوزه های علمیه و مبلغان شد و ادامه داد: احیا و اصلاح نگرش به وقف موجب كمك به گسترش حوزه ها، مدارس، درمانگاه ها، ازدواج و سایر امور خیریه می شود.
نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه كشور تاكید كرد: بقاع متبركه ظرفیت تبدیل شدن به مراكز فرهنگی و گردشگری دینی را دارند كه این موضوع از مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی است.
سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: تاكنون یك‌‌‌‌هزار امامزاده در كشور دارای طرحی موسوم به طرح جامع بقاع متبركه شدند.
وي از بقاع متبركه به عنوان پناهگاه هاي مردم ياد كرد و اظهار داشت: اين بقاع در معضلات زندگي و چالشهاي اجتماعي، پاسخگوي فرهنگي و روحي مردم است.
حجت‌الاسلام علی محمدی اظهار داشت: طرح جامع دارای 43 مولفه است كه در تمام امامزاده و بقاع متبركه اجرایی می‌شود.
وی بیان داشت: در طرح مذكور امامزادگان به عنوان پناهگاه مسلمانان در نظر گرفته شده و تمام امور مربوط به زندگی در آن پیش‌بینی شده‌است. در امامزاده‌های معروف و دارای زیرساخت‌های تردد تمام یا بخشی از مولفه‌های تدوین شده اجرایی می‌شود.
در ادامه حجت الاسلام ساجدی فر مدیر کل اوقاف وامور خیریه استان مرکزی نیز گفت: گسترش و نهادينه سازي فرهنگ وقف در جامعه به‌عنوان گزاره‌اي اقتصادي و اجتماعي و اصلاح و فرهنگ سازي مطلوب در استفاده صحيح از موقوفات از جمله الزامات تدوين چشم‌انداز حوزه وقف است.
مدير كل اوقاف و امور خيريه استان مركزي از وجود 264 امامزاده در استان خبر داد و گفت: امامزاده ها و بقاع متبركه سهم‌بسزايي در آشنايي مردم با دين و انس با خدا دارند و رسالت‌ اصلي اين سازمان تهيه طرح جامع و فعال كردن امامزادگان از جهت فرهنگ و تبليغي است تا تمامي امامزادگان به يك قطب فرهنگي تبديل شوند.
ساجدي فر تصريح كرد: اين تعداد امامزادگان در استان یکصد امامزاده نيز در حال بازسازي و تعمير هستند و 53 امامزاده در استان شاخص‌اند و فعاليت‌هاي فرهنگي تبليغي بسياري انجام مي‌دهند.
وي گفت: براي تبديل اماكن متبركه به قطب فرهنگي كشور، تأسيس مراكز فعال فرهنگي، تفريحي و اقتصادي، خودكفايي و خود اتكايي مالي بقاع متبركه و افزايش مشاركت مردمي در توسعه همه جانبه اين مكان‌ها بايد توجه ويژه شود.
مدير كل اوقاف و امور خيريه استان مركزي گفت: وجود 4500 موقوفه، 28 هزار رقبه و 263 بقعه در اين استان ظرفيتي مناسب براي ارتقاي شاخص‌هاي فرهنگي آن است.
وی ادامه داد: هم اکنون نیز از سوی دفتر امور فنی و عمرانی اداره اوقاف استان پروژه های بسیاری در زمینه ترمیم و بهسازی بقاع متبرکه وجود دارد که از آن میان می توان به امامزادگان ۷۲ تن شهر ساروق اشاره نمود که هم اکنون محوطه سازی حسینیه الحاقی بین دو حرم در حال تکمیل است وتاکنون حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده است. وی همچنین پیش بینی نمود برای اتمام این پروژه به چهار میلیارد دیگر اعتبارنیاز باشد.
وی یادآوری نمود: کمبود اعتبار و پایین بودن میزان درآمد این امامزادگان باعث کندی روند توسعه ساختمان این امامزادگان شده است.
مدیر کل اوقاف استان مرکزی اظهار داشت: اماکن متبرکه اعم از امامزادگان، مساجد، تکایا و حسینیه ها محل امن و آرامش برای مردم استان بوده و برای اینکه این اماکن حفظ شود باید مشارکت و حضور مردم در ساخت و ساز و در اجرا و حضور برنامه های فرهنگی و مذهبی زیاد باشد تا از این طریق ارزشها و اعتقادات دینی و مذهبی حفظ و تقویت شود.
وی حضور عموم مردم در برنامه های امامزادگان را مثبت ارزیابی کرد و افزود: با توجه به اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و قرآنی در امامزادگان استان مردم در این اماکن حضور جدی و فعال دارند و این نشان دهنده اعتقاد بالای مردم استان است.
 
در این بازدید همچنین معاون امور عمرانی استانداری استان مركزی نیز گفت: استانداری با همكاری اوقاف و امور خیریه برای بازسازی و مرمت بقاع متبركه حركت های خوبی انجام داده است.
هوشنگ بازوند تاكید كرد: بازدید مستمر از بقاع متبركه در استان مركزی در دستور كار است.
وی اضافه كرد: در سال جاری برای بقاع متبركه امامزادگان 72 تن ساروق اراك بیش از پنج میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شده است.
مهندس بازوند با اشاره به اینکه سال گذشته نیز استانداری مبلغ 300 میلیون تومان از اعتبارات عمرانی را به این مکان تخصیص داده بود گفت: علاوه برآن اعتبار مبلغ 100 میلیون تومان از محل اعتبارات استانداری و از طریق اداره کل میراث فرهنگی جذب وهزینه گردد و100میلیون تومان توسط اوقاف وامورخیریه وهمچنین 100میلیون تومان هم توسط هیأت امنای آستان مقدس امام زاده گان 72 تن جهت اجرای طرح های عمرانی اختصاص داده شد.
محمد ابراهیم عباسی مهندس ناظر آستان مقدس امامزاده گان 72 تن ساروق نیر گفت: برای این مکان مقدس طرح جامعی طراحی شده است که در آن 10 هکتار زمین پیش بینی شده است و در آن حجره ها، حسینه بین بقاع که سه بقعه متبرکه را به یکدیگر وصل خواهد نمود، حوزه علمیه، مهمانسرا و فضای سبز دیده شده است.
وی گفت: اجرای طرح توسعه حرم مطهر امامزادگان 72 تن از چهار سال پیش آغاز و در فازهای مختلف عملیات عمرانی آن انجام شده است واگر تامین اعتبار گردد کمتر از سه سال به بهره برداری خواهد رسید.
امامزادگان هفتاد و دو تن از نوادگان امام زین العابدین (ع) و امام محمد باقر (ع) و امام موسی كاظم (ع) هستند كه به صورت دسته جمعی از كربلا به مقصد طوس جهت زیارت علی بن موسی الرضا (ع) عازم بودند كه این حركت را مزدوران مامون دانستند و ایشان را به شهادت رساندند.
 
شایان ذکر است حجة السلام والمسلمین محمدی سرپرست سازمان اوقاف وامور خیریه کشور پس از بازدید از امامزادگان 72تن ساروق ،ازامامزادگان طاهر ومطهر (ع) در روستای کلاغ نشین وامامزاده محمد عابد(ع) درروستای مشهدمیقان اراک نیز بازدید نمودند.
ایشان ازفعالیتهای انجام شده در امامزاده محمد عابد(ع) تقدیر وتشکر کردوخاطر نشان کرد: امیدوارم دوستان وهمکاران عزیز در امور قطب فرهنگی ومعنوی امامزاده وانجام برنامه های فرهنگی وتبلیغی مفید وموثر ومناسب با نیازهای مخاطبین بویژه نسل جوان وهمچنین رعایت آداب واحترام بقعه، وحفظ حرمت مردم عزیز وزائران، که بااعمال ورفتارشان ،مبلغ ومربی باشند .برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار