کد خبر : 168433

تاریخ درج خبر : سه شنبه 19 خرداد 1394
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان مرکزي
• بنیاد توسعه و عمران موقوفات بازوی اجرایی ادارات کل اوقاف دراستانهاست
سید محمد آقائی مدیرعامل بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان مرکزی توسعه و رونق موقوفات را از مهمترین اولویت‌های بنیاد برشمرد و گفت: بنیاد در تمامی استان‌ها به عنوان بازوی اجرایی ادارات کل اوقاف فعالیت می‌کند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی، سید محمد آقائی مدیرعامل بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان مرکزی در نشست کارگروه کشاورزی سازمان اوقاف که در اراک برگزار شد گفت: بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور در سال 1364 از سوی نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف کشور تشکیل و تاکنون در تمامی استان‌ها به عنوان بازوی اجرایی ادارات کل اوقاف فعالیت می‌کند.
وی بیان کرد: در استان مرکزی نیز این موسسه در زمینه‌های مختلف کشاورزی، دامداری، شیلات و عمرانی فعال است.
آقائی اظهار کرد: بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان مرکزی در سال 77 مقدار یک هزار و دویست هکتار از اراضی کشاورزی ناهموار موقوفه فرمانفرما دارای تعداد 10 حلقه چاه آب کشاورزی که صد درصد زراعت آن به صورت سنتی بود را از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی تحویل گرفته و با جذب نیروهای فنی و کارگری، ضمن ایجاد اشتغال‌زایی نسبت به مکانیزه نمودن کشاورزی موجود اقدام کرده است.
مدیرعامل بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان مرکزی توسعه و رونق موقوفات را از مهمترین اولویت‌های بنیاد برشمرد و در ادامه ایجاد طرح‌های آبیاری تحت فشار کلاسیک ثابت، برقی کردن چاه‌های آب و استفاده از نیروی برق به جای سوخت گازوئیل، افزایش تولیدات محصولات کشاورزی از قبیل جو، گندم، سیب زمینی، چغندرقند، کلزار و ذرت، ایجاد کمربند سبز در حاشیه شهر صنعتی اراک با کشت درختان میوه و یونجه و ... از جمله مهمترین اقدامات و فعالیت‌های بنیاد توسعه مدیرعامل بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان مرکزی در بخش کشاورزی عنوان کرد.
وی گفت: در بخش دامداری و دامپروری بنیاد دارای یک واحد گاوداری شیری با تعداد 700 رأس گاو مولد و یک واحد گوسفند دارای 1500 رأس است که عملیات احداث ساختمان جدید واحد گاوداری بنیاد از سال 1385 در اراضی روستای طرمزد واقع در بخشی از اراضی موقوفه فرمانفرما آغاز و در سال 1387 به بهره‌برداری رسیده که ظرفیت اسمی این مجموعه در بدو امر 250 رأس گاو مولد بوده که هم اینک به 500 رأس افزایش یافته است.
آقایی تصریح کرد: تولید روزانه شیر در سال اول حدود 4 تن بوده که طی چندسال اخیر افزایش قابل توجهی داشته و با توجه به امکانات موجود بطور تقریبی همواره جزو پنج واحد گاوداری برتر استان قرار داشته و از لحاظ میانگین تولید شیر روزانه در زمره گاوداری‌های موفق استان بوده است.
وی افزود: بنیاد توسعه هم اکنون با تولید روزانه 9تن شیر و افزایش تعداد گله به 730 رأس در حال تغییرات ساختاری جهت توسعه واحد می‌باشد و امیدست با توجه به امکانات و سعی و تلاش مضاعف کارکنان خدوم تا پایان سال 94 ظرفیت تولید شیر به بیش از 12 تن در روز برسد.
آقایی، با بیان اینکه خوشبختانه با کمک وقف و واقفان این مجموعه توانسته نقشی هرچند کوچک در تأمین سبد غذایی مردم ایفا کند اضافه کرد: افزایش تولید شیر گاو از حدود 1500 تن در سال 1385 به مقدار 3400 تن در سال جاری با استفاده از صنعتی کردن این واحد، افزایش تولید ظرفیت گاوداری از 584 رأس گاو در سال 1389 به تعداد 721 رأس در سال جاری، تولید سالانه بیش از 50 تن گوشت قرمز گاو و... از جمله اقدامات بنیاد در حوزه دامداری و دامپروری است.
مدیرعامل بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان مرکزی در تشریح فعالیت بنیاد در حوزه عمرانی نیز گفت: این بخش از زمان تأسیس آن در سال 64 دارای پروژه‌های فراوان تجاری مسکونی در سطح شهرهای استان مرکزی است.